Zdrowie

Jak radzić sobie z bezsennością?

Sen to jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych, która musi zostać zaspokojona. W jego trakcie organizm się regeneruje oraz odpręża. Ma on ogromny wpływ na samopoczucie, koncentrację, pamięć oraz zdolność logicznego myślenia. Naukowcy zalecają, aby spać 7-8 godzin na dobę, ponieważ jest to optymalny czas na regenerację. Zdarza się jednak bardzo często, że sen nie jest wystarczająco długi lub jego jakość jest bardzo zła. Bezsenność to ogromny problem, który dotyka wielu osób. Może ona przybierać różne formy, od problemów z zasypianiem, zbyt wczesne budzenie się, a także wybudzanie wciągu nocy. Bez względu na jej rodzaj konieczna jest walka z bezsennością, gdyż przedłużający się stan problemów ze snem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Przyczyny bezsenności

Przyczyną bezsenności mogą być dolegliwości somatyczne związane np. z przewlekłym bólem, swędzeniem skóry lub parciem na pęcherz, co uniemożliwia zasypianie. Na kłopoty ze snem wpływają również czynniki zewnętrzne, czyli wszystko to, co znajduje się w otoczeniu i utrudnia wyciszenie i odprężenie. Może to być nadmierny hałas, nieodpowiednia temperatura lub zbyt intensywne światło. W takim przypadku konieczne jest ich wyeliminowanie, co może poprawić jakość snu. Na bezsenność wpływają także zaburzenia psychiczne i różnego rodzaju problemy o podłożu emocjonalnym, takie jak depresja, nadmierny stres oraz uczucie ciągłego niepokoju. Może być wywoływana również zaburzeniami neurologicznymi związanymi z uszkodzeniem nerwów i ich nieprawidłowym funkcjonowaniem.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Leczenie bezsenności należy zacząć od domowych sposobów, aby nie sięgać od razu po środki farmakologiczne. Przede wszystkim trzeba stworzyć w sypialni optymalne warunki do odpoczynku, które ułatwią wyciszenie się i odprężenie. W sypialni musi panować odpowiednia temperatura. Zdecydowanie lepiej, aby była ona nieco niższa niż za wysoka. Pomieszczenie to należy regularnie wietrzyć. Przed położeniem się do łóżka należy szczelnie zasunąć zasłony lub rolety, aby w sypialni panował mrok. Jeśli hałasy generowane przez otoczenie utrudniają zasypianie warto skorzystać ze stoperów do uszu. Nie zaleca się korzystania z urządzeń elektronicznych bezpośrednio bez snem, bo generowane przez nie niebieskie światło działa pobudzająco. Warto także kłaść się do łóżka codziennie o tej samej porze, a także unikać drzemek w ciągu dnia.

Na jakość snu wpływ ma także właściwa dieta. Warto sięgać po produkty spożywcze, które pobudzają organizm do produkcji melatoniny. Doskonałe efekty przynosi picie soku wiśniowego. Owoce te zawierają bowiem tryptofan, który przekształca się w serotoninę, a to z kolei generuje większe ilości melatoniny. Warto także sięgać bo banany, truskawki, jeżyny, agrest oraz orzechy i migdały. Nie zaleca się natomiast spożywania przed snem alkoholu oraz mocnej herbaty, ponieważ mogą zadziałać pobudzająco, a nie odprężająco. Nie powinno się także jeść ciężkostrawnych posiłków przed położeniem się do łóżka, ponieważ może to wywoływać dyskomfort uniemożliwiający spokojny sen.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *