wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Hot tematy » Zmiana czasu na letni – czy to konieczne?

Zmiana czasu na letni – czy to konieczne?

Hot tematyTrends

Zmiana czasu bywa dość uciążliwa, szczególnie gdy zmuszeni jesteśmy przestawić nasze zegarki godzinę do przodu. Tym bardziej, że nie dzieje się to bez wpływu na nasz organizm, na naszą koncentrację, wydajność i samopoczucie. Przestawianie się na inny czas nie przychodzi nam lekko, często bowiem potrzebujemy minimum kilku dni, aby dostosować się do nowych warunków i wpaść we właściwy rytm dobowy.

A może nie zmieniać?

Zmiana czasu z zimowego astronomicznego na letni następuje rokrocznie w ostatnią niedzielę marca. W roku 2019 będzie miała miejsce w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca, kiedy to przestawimy wskazówki zegarków z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce w Polsce już od ponad 40 lat. Na stałe została wprowadzona w 1977 roku, ale czy nadal będzie obowiązywać? Ostatnio coraz więcej słychać głosów sprzeciwu dla zmiany czasu, która jest przyczyną wielu niedogodności. Szczególnie uciążliwa bywa dla:

  • transportu kolejowego
  • transportu lotniczego
  • sektora bankowości
  • systemów informatycznych.

Wkrótce Komisja Europejska ma przedstawić propozycję dyrektywy, która wprowadziłaby normalizację zmiany czasu we wszystkich państwach członkowskich. Jednak nie tylko Europejczycy (za wyjątkiem kilku państw) zmuszeni są do zmiany czasu. Również mieszkańcy innych krajów zobowiązani są dwa razy w roku przestawiać swoje zegarki. Wśród nich są Izraelczycy, Syryjczycy, Irakijczycy oraz mieszkańcy kilku krajów Ameryki Południowej – m.in. Brazylii czy Urugwaju oraz Afryki, gdzie zmiana czasu obowiązuje w Maroko i Libii. Zmianie czasu nie poddali się natomiast mieszkańcy Japonii, Chin i Indii.

Po co zmieniamy czas?

Główne założenie, które przyświecało zmianie czasu z zimowego na letni to oszczędność energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle. Kolejną przesłanką było jak największe wykorzystanie światła dziennego przez człowieka, bowiem jego aktywność została dopasowana do czasu, kiedy jest go najwięcej.

Niewątpliwie zmiana czasu ma sporo wad, ale też i kilka zalet – jedni zyskują na zmianie, inni liczą straty. Długość dnia, a co za tym idzie, więcej promieni słonecznych wpływa pozytywnie na nasz organizm. Mamy więcej energii, lepsze samopoczucie, więcej też jesteśmy w stanie wytworzyć witamin oraz hormonów. Z kolei wraz z ubywaniem dnia tracimy moc, mamy mniejszą wydajność, potrzebujemy więcej czasu na sen, spada nam koncentracja, zużywamy więcej energii elektrycznej, zostaje zaburzony obowiązujący harmonogram prac w wielu gałęziach gospodarki.

Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw dotyczące zmiany czasu i dogłębnie się zastanowić czy jest ona nam faktycznie niezbędna? Czy efektywniejsza będzie nasza praca, gdy powrócimy do czasów sprzed jej obowiązywania? Czy zyska na tym nasz organizm? Jedno jest pewne, w tej kwestii ciężko będzie znaleźć złoty środek i wszystkim dogodzić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *