wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Hot tematy » Zielona kupka po mleku modyfikowanym – czy jest powód do niepokoju?

Zielona kupka po mleku modyfikowanym – czy jest powód do niepokoju?

Hot tematyZdrowie

Bardzo często zielona kupka niemowlaka jest tematem poruszanym wśród młodych mam.

Zastanawiają się one jaka powinna być jej ilość, kolor, konsystencja czy zapach. W sieci na różnego rodzaju forach internetowych dla rodziców znaleźć można sporo pytać w tym zakresie. Wiele mam widząc u swojego malucha zieloną kupkę wpada w panikę. Czy rzeczywiście jest to powodem do niepokoju?

Czy zielona kupka powinna nas martwić?

W przypadku dzieci karmionych mlekiem zmodyfikowanym zielona kupka jest czymś w 100% normalnym, o ile nie towarzyszą jej inne objawy np. skórne (wysypka). Objawy skórne w połączeniu z zielonym kolorem stolca mogą bowiem świadczyć o rozwinięciu się u dziecka alergii pokarmowej. Wówczas konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza.

Zielona kupka po mleku modyfikowanym - czy jest powód do niepokoju?

Małe dzieci, które spożywają preparaty przygotowane na bazie soi czy hydrolizaty białkowe oddają zielone stolce i jest to normalne zjawisko. Nie ma więc powodu do niepokoju i nie wymaga to zmiany mleka na inne. Warto pamiętać też, że sama zmiana charakteru kupki malucha, a więc jej koloru, zapachu czy konsystencji nie stanowi podstawy do zdiagnozowania alergii pokarmowej i odstawienia nowo wprowadzonych do diety pokarmów.

Dla niektórych rodziców pojawienie się u dziecka zielonej kupki jest zjawiskiem niepokojącym, ale nie wymaga od razu wizyty u lekarza. Zareagować należy natomiast wówczas, gdy oprócz zielonego stolcu pojawią się inne objawy takie jak wymioty, gorączka czy stan podgorączkowy, przewlekła biegunka (powyżej trzech stolców na dobę przez minimum 14 dni) oraz zahamowanie wzrostu i brak przyrostu masy ciała dziecka. Tego typu objawy świadczyć już mogą o poważniejszych problemach z układem pokarmowym niemowlaka i wymagają szybkiego skonsultowania się ze specjalistą.

Czy zielona kupa wymaga wizyty lekarskiej?

Wizyta u lekarza jest również konieczna wówczas, gdy w stolcu dziecka pojawi się świeża krew bądź duże ilości śluzu. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą do pediatry zabrudzoną pieluszkę niemowlaka, aby ten sam mógł ocenić stan stolca i na tej podstawie zlecić dalsze badania bądź podjąć odpowiednie leczenie.

 

– EKO Szampon do włosów –

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *