wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Trends » Zadbaj o zdrowie swojego pupila!

Zadbaj o zdrowie swojego pupila!

Trends

Zdrowy i zadbany pies to radość właściciela.

Czasem jednak, mimo naszych najszczerszych starań, zwierzę dotyka choroba – jest to sytuacja stresująca zarówno dla domowników jak i dla samego pupila, po którym naprawdę trudno dostrzec pierwsze symptomy dolegliwości. Warto więc zminimalizować ryzyko potencjalnych chorób i zadbać o profilaktykę, stosując się do kilku zasad. Dzięki nim, Twój psiak będzie cieszył się zdrowiem, a jak wiadomo zdrowy pies to szczęśliwy pies!

1)    Wizyty u weterynarza.

Badania kontrolne to podstawa zachowania zdrowia – tyczy się to nie tylko ludzi ale i zwierząt. Pamiętaj, że Twój psiak powinien minimum raz w roku zostać gruntowanie przebadany. Bardzo ważnym jest, by weterynarz podczas takiej wizyty sprawdził stan sierści pupila, jego uszu, oczu, stawów i pazurów. Pamiętaj również o szczepieniach i odrobaczaniu, zwłaszcza, gdy Twoim czworonożnym przyjacielem jest szczeniak. Regularne wizyty u weterynarza pozwalają zminimalizować ryzyko chorób i wykryć je we wczesnym stadium – pamiętaj o tym!

2)    Ruch to zdrowie!

Zadbaj o zapewnienie swojemu zwierzakowi aktywności fizycznej. To, że codziennie wychodzisz z nim na spacer i prowadzisz na smyczy, nie wystarczy! Ważne, żeby pies miał okazje do wybiegania się na łonie natury przynajmniej raz w tygodniu. Ruch u zwierząt jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy rozwój – zapobiega otyłości i chorobom stawów a ponadto przyczynia się do dobrego samopoczucia u Twojego pupila!

3) Czesanie

Utrzymywanie sierści w dobrej kondycji, jest nie tylko ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym ale również formą relaksu dla Twojego pupila! Czesanie pozwala na przykład na dostrzeżenie kleszczy, o których ukąszenia w sezonie wakacyjnym naprawdę nietrudno. Ponadto, jeżeli zauważysz, że podczas czesania na szczotce zostaje duża ilość włosów, może to być sygnał o toczącym się w organizmie zwierzęcia procesie chorobowym – nie lekceważ go!

4) Prawidłowe żywienie

Odpowiednio zbilansowana dieta, jest kluczowym elementem do zachowania zdrowia pupila. Karma powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku psa i jego aktywności. Szczenięta wymagają karmy wysokokalorycznej, bogatej w białko, które zapewni im prawidłowy wzrost. Z kolei starsze psy, powinny otrzymywać pokarm bogaty w witaminy D i E, pozwalające na utrzymanie stawów w dobrym stanie i opóźnienie procesów starzenia. Na rynku są obecnie karmy, których skład dostosowany jest do potrzeb i wieku pupila. Dla przykładu popularny producent psich przysmaków Pedigree posiada w swojej ofercie karmy dla szczeniąt, psów dorosłych i dużych ras. Podczas zakupu pożywienia, staraj się zwracać uwagę na skład – polecamy zwłaszcza karmy zawierające dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jego spożywanie przyczynia się do utrzymania skóry psa i kośćca w dobrym stanie.

5) Zdrowe zęby

Utrzymanie higieny uzębienia naszego pupila ma równie duże znaczenie, co dbanie o jego sierść. Podczas mycia zębów, mamy szansę ocenić kondycję dziąseł psa czy dostrzec ewentualne stany zapalne i próchnicę. Wszelkie nieprawidłowości w uzębieniu należy oczywiście konsultować z weterynarzem. Zdajemy sobie sprawę, że codzienne mycie zębów pupila jest uciążliwe zarówno dla  zwierzęcia jak i dla właściciela. Właśnie dlatego, na rynek wprowadzone zostały specjalne smakołyki, które łączą przyjemne z pożytecznym – są smacznymi przekąskami, które jednocześnie dbają o higienę jamy ustnej psa! Przykładem mogą być pedigree dentastix, które poprzez unikalny kształt i zawartość składników aktywnych – siarczanu cynku i tripolifosforanu sodu, hamują narastanie kamienia nazębnego i wymywają resztki pokarmu z okolicy dziąseł.

Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem swojego czworonożnego przyjaciela – zastosuj się do naszych rad! Nie wymagają wielu poświęceń z Twojej strony, a sprawią, że pies będzie zadbany i szczęśliwy!

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *