wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Objawia się zaczerwienieniem w miejscu stykania się płytki ze skórą, a także bólem. Zdarza się, że w miejscu wrastania pojawia się obrzęk, a także wyciek ropny. Przyczyn wrastającego paznokcia może być kilka. Najczęstszą jest noszenie zbyt ciasnego obuwia oraz nieprawidłowy kierunek obcinania paznokci.
Jeżeli dolegliwości są niewielkie można spróbować tych domowych, w przypadku dużego obrzęku, zaczerwienienia i ciągłego, pulsującego bólu, konieczna będzie pomoc fachowca. Najprostszą metodą leczenia wrastającego paznokcia jest codzienne moczenie stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub płatków mydlanych. Zabieg taki powinien trwać około 20 minut. W jego wyniku dochodzi do zmiękczenia płytki paznokcia. Dzięki temu nacisk na palec się zmniejsza, a ból i obrzęk ustępują. Zaleca się również, aby po zmiękczeniu paznokcia wsunąć po niego niewielką ilość bawełny.
Taki tampon zapobiega dalszemu wrastaniu, a także skutecznie pochłania ropę, jeżeli się pojawiła. W leczeniu zachowawczym, warto również wypróbować dostępne w aptekach oraz drogeriach maści zmiękczające płytkę lub klamry.
Jeżeli domowe sposoby nie pomogą, a ból nie minie, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Obecnie stosowanych jest kilka metod usuwania wrastającego paznokcia. Do najczęściej wykorzystywanych należą: metoda laserowa, Barletta, oraz Quenu. W przypadku zastosowania lasera, usuwa się fragment macierzy paznokcia odpowiedzialnej za wrastanie. Pozwala to na prawidłowe ukierunkowanie wzrostu paznokcia.
W metodzie Barletta, wycina się fragment skóry oraz tkanki podskórnej przy brzegu palca. W metodzie Quenu ingerencja jest większa, bowiem wycina się niewielką, boczną część paznokcia wraz z fragmentem wału paznokciowego.
Stosuje się ją zwykle w przypadku ran, które zostały już zainfekowane.
Wszystkie wymienione wyżej zabiegi odbywają się przy znieczuleniu miejscowym i nie wymagają hospitalizacji. Pacjent musi pamiętać jedynie o oszczędzaniu palca w okresie gojenia się rany, a także o regularnej zmianie opatrunków. Zazwyczaj po przeprowadzonym zabiegu nie występują żadne dolegliwości bólowe.
Jeżeli się pojawiają to są krótkotrwałe i można się ich pozbyć stosując środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do domowych sposobów, zabiegi chirurgiczne pozwalają na stałe pozbyć się problemu wrastających paznokci.
Aquafaba z ciecierzycy - co z niej przygotować?
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia.
Duże wahania temperatury między dniem a nocą sprawiają, że nie bardzo wiemy jak
Batony proteinowe mogą przydać się wielu osobom, co najważniejsze nie trzeba ich kupować w sklepach, a można je przygotować samodzielnie.
Wtedy też osoby,
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.
Nawet, jeżeli ktoś jest na diecie i bardzo restrykcyjnie liczy kalorie, powinien przewidywać