wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Manicure » Wrastający paznokieć – jak go usunąć? Czy konieczny jest chirurg?

Wrastający paznokieć – jak go usunąć? Czy konieczny jest chirurg?

ManicureZdrowie
Objawia się zaczerwienieniem w miejscu stykania się płytki ze skórą, a także bólem. Zdarza się, że w miejscu wrastania pojawia się obrzęk, a także wyciek ropny. Przyczyn wrastającego paznokcia może być kilka. Najczęstszą jest noszenie zbyt ciasnego obuwia oraz nieprawidłowy kierunek obcinania paznokci.

Wrastający paznokieć to problem, który dotyczy zazwyczaj dużego palca stopy.

Objawia się zaczerwienieniem w miejscu stykania się płytki ze skórą, a także bólem. Zdarza się, że w miejscu wrastania pojawia się obrzęk, a także wyciek ropny. Przyczyn wrastającego paznokcia może być kilka. Najczęstszą jest noszenie zbyt ciasnego obuwia oraz nieprawidłowy kierunek obcinania paznokci.

Sposobów na pozbycie się tego uciążliwego problemu jest kilka.

Jeżeli dolegliwości są niewielkie można spróbować tych domowych, w przypadku dużego obrzęku, zaczerwienienia i ciągłego, pulsującego bólu, konieczna będzie pomoc fachowca. Najprostszą metodą leczenia wrastającego paznokcia jest codzienne moczenie stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub płatków mydlanych. Zabieg taki powinien trwać około 20 minut. W jego wyniku dochodzi do zmiękczenia płytki paznokcia. Dzięki temu nacisk na palec się zmniejsza, a ból i obrzęk ustępują. Zaleca się również, aby po zmiękczeniu paznokcia wsunąć po niego niewielką ilość bawełny.

Taki tampon zapobiega dalszemu wrastaniu, a także skutecznie pochłania ropę, jeżeli się pojawiła. W leczeniu zachowawczym, warto również wypróbować dostępne w aptekach oraz drogeriach maści zmiękczające płytkę lub klamry.

Wrastający paznokieć a interwencja chirurgiczna

Jeżeli domowe sposoby nie pomogą, a ból nie minie, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Obecnie stosowanych jest kilka metod usuwania wrastającego paznokcia. Do najczęściej wykorzystywanych należą: metoda laserowa, Barletta, oraz Quenu. W przypadku zastosowania lasera, usuwa się fragment macierzy paznokcia odpowiedzialnej za wrastanie. Pozwala to na prawidłowe ukierunkowanie wzrostu paznokcia.

W metodzie Barletta, wycina się fragment skóry oraz tkanki podskórnej przy brzegu palca. W metodzie Quenu ingerencja jest większa, bowiem wycina się niewielką, boczną część paznokcia wraz z fragmentem wału paznokciowego.

Stosuje się ją zwykle w przypadku ran, które zostały już zainfekowane.

Wszystkie wymienione wyżej zabiegi odbywają się przy znieczuleniu miejscowym i nie wymagają hospitalizacji. Pacjent musi pamiętać jedynie o oszczędzaniu palca w okresie gojenia się rany, a także o regularnej zmianie opatrunków. Zazwyczaj po przeprowadzonym zabiegu nie występują żadne dolegliwości bólowe.

Jeżeli się pojawiają to są krótkotrwałe i można się ich pozbyć stosując środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do domowych sposobów, zabiegi chirurgiczne pozwalają na stałe pozbyć się problemu wrastających paznokci.

 

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *