wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Zdrowie » Witamina E – witamina mlodosci

Witamina E – witamina mlodosci

Zdrowie

Szerokie zastosowanie witaminy E w kosmetyce i medycynie

Witamina E często nazywana jest witaminą młodości, a także płodności. Charakteryzuje się ona bardzo szerokim zastosowaniem w medycynie oraz kosmetyce. Witamina E należy do grupy związków chemicznych określanych jako tokoferole. Pełni ona bardzo ważne role w organizmie, stając się niezbędnym składnikiem pokarmowym, a także jednym z niewielu witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Tym samym może być ona magazynowana w organizmie – między innymi w tkance tłuszczowej, ale także w nadnerczach. Z organizmu wydalana jest wraz z potem oraz moczem. Witamina E to bardzo silny przeciwutleniacz, tak samo jak witaminy A oraz C. Przez to może ona zwalczać wodne rodniki, chroniąc w ten sposób organizm przed uszkodzeniem komórkowym, a także przed stresem oksydacyjnym. Dodatkowo to właśnie witamina E wpływa na prawidłową krzepliwość krwi, wydolność mięśni, obniżanie cholesterolu, a także jakość widzenia.

Dodatkowo witamina E, która nazywana jest witaminą młodości skutecznie może opóźniać procesy starzenia się nie tylko skóry lecz także organizmu. Witamina E działa bardzo odżywczo na skórę, zwiększając siłę jej regeneracji. Dodatkowo wpływa ona na natłuszczanie skóry, przez co poprawia jej kondycję. W związku z tym jest bardzo szeroko wykorzystywane w kosmetyce, stanowiąc jeden z najbardziej cennych składników kremów do twarzy oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu przeciwzmarszczkowym. Co więcej witamina E to naturalny filtr UV. To zaś sprawia, że jest ona także składnikiem balsamów do opalania.

Dodatkowo korzystne działanie witaminy E wskazuje się także w przypadku zakrzepów. Witamina E może ponadto wspomagać system nerwowy, a także zmniejszać napięcie nerwowe mięśni, wpływając na ich prawidłową pracę oraz regenerację. Witamina E ma także duże znaczenie dla jakości oraz ostrości widzenia, poprawiając wzrok. Zmniejsza także działanie złego cholesterolu, wspomagając przemiany materii. Jej szerokie oddziaływanie odnaleźć można także w zakresie układu immunologicznego. Wzmacnia ona organizm, co jest szczególnie cenne w przypadku osób starszych. Może także powodować opóźnienie rozwoju Alzheimera oraz Parkinsona. W kosmetyce odnajduje się jej korzystny wpływ na kondycję włosów oraz paznokci, a także na przyspieszenie gojenia ran.

Niestety może dochodzić także do niedoborów witaminy E, od są to stosunkowo rzadkie przypadki. Jeśli jednak dojdzie to zbyt małej ilości witaminy E w organizmie, wówczas zazwyczaj można stwierdzić zaburzenia wchłaniania tłuszczu. Co więcej objawami niedoboru witaminy E mogą być anemia, słabe widzenie, ciągle zmęczenie oraz rozdrażnienie, słabe i wypadające włosy oraz wysoka podatność na infekcje. Natomiast w skrajnych przypadkach występuje ból oraz zanikanie mięśni. W takich sytuacjach można korzystać z suplementów diety, jednak najlepiej jest dostarczać witaminę E wraz z pożywieniem. Bardzo bogatym źródłem witaminy E są między innymi ryby takie jak mintaj, łosoś czy makrela, otręby owsiane, mleko oraz jego przetwory, zrób, zielone i czerwone warzywa, a także owoce takie jak czarna porzeczka czy morela.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *