wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Płodność » Syndrom PCOS a szanse na zajście w ciążę – jak wyglądają szanse?

Syndrom PCOS a szanse na zajście w ciążę – jak wyglądają szanse?

PłodnośćZdrowie
Kobiety chcące zajść w ciążę, mogą zwiększyć swe szanse poprzez rozpoznanie dni płodnych podczas cyklu miesiączkowego. Czy PCOS oznacza bezpłodność?

Kobiety chcące zajść w ciążę, mogą zwiększyć swe szanse poprzez rozpoznanie dni płodnych podczas cyklu miesiączkowego.

Jednakże przytrafiają się przypadki, kiedy rozpoznanie jest właściwie niemożliwe, ponieważ dni płodne nie wyróżniają się niczym charakterystycznym. Ponadto, miesiączka może występować w nieregularnych odstępach czasu. Objawy takie mogą sygnalizować brak owulacji, który wywoływany jest przez zespół policystycznych jajników. Czy syndrom ten zmniejsza szanse na ciążę?

Kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników obawiają się problemów z zajściem w ciążę. Choroba ta zwiększa produkcję testosteronu, hormonu luteinizującego i insuliny. Wynikiem tego jest zaburzona równowaga hormonalna, jajniki nie pracują prawidłowo, efektem czego jest brak owulacji, wydłużenie cyklu menstruacyjnego i problemy z ciążą.

Szacuje się, że na zespół PCOS cierpi około 12% kobiet w młodym wieku, a niemalże 40% z nich zmaga się z niepłodnością, która wywołana jest okresowym lub stałym brakiem owulacji. Lekarze nie są pewni, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, ale domniemają, że schorzenie może być uwarunkowane genetycznie.

Syndrom PCOS a szanse na ciążę

Syndrom PCOS –  jak wygląda leczenie?

Walka ze schorzeniem zespołu policystycznych jajników należy do dosyć trudnych. Dawniej praktykowane było usuwanie części jajnika lub jajników, aby zminimalizować produkcję androgenów i ułatwić owulację. Obecnie leczenie polega raczej na ograniczaniu skutków, jakie wywołuje PCOS.

W leczeniu zespołu policystycznych jajników bardzo istotna jest pomoc dobrego specjalisty i przestrzeganie jego wytycznych. Leczenie hormonalne może trwać wiele lat, ale jeżeli kobieta planuje ciążę, terapia przerywana jest po kilku miesiącach. Wydaje się, że jest to zbyt krótki czas, jednak może wystarczyć do poprawy stanu hormonalnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to reguła i może wystąpić konieczność podania leków stymulujących jajeczkowanie.

PCOS a młode kobiety – szansa na ciążę?

W przypadku młodych kobiet, u których rozpoznano syndrom PCOS i szybko wdrożono leczenie, mają duże szanse na macierzyństwo. Najważniejsze jest, aby terapię zastosować jak najszybciej, ponieważ objawy choroby ewoluują wraz z wiekiem. Dla kobiet z rozpoznanym PCOS lekarze zalecają starania o dziecko przed 25. rokiem życia.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *