wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Okres jesienno-zimowy oraz wczesna wiosna to czas, kiedy w naszych garderobach królują różnego rodzaju swetry i kardigany. Są ciepłe, pasują do wielu stylizacji a na dodatek z reguły nie wymagają prasowania, dlatego są jednym z głównych elementów odzieżowych noszonych w tym czasie zarówno przez panie jak i panów oraz dzieci. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że współcześnie swetry nie zawsze wykonywane są z tego surowca, o którym myślimy przywołując słowo sweter, czyli wełny. Bardzo często ubrania te wykonuje się z akrylu, który nie ma takich właściwości jak termoizolacyjna wełna. Jaka jest różnica miedzy swetrem z wełny i akrylu przeczytasz w dalszej części artykułu.
Wełna to rodzaj materiału pochodzenia naturalnego, który produkowany jest z poszycia wierzchniego kilku zwierząt. Wśród najpopularniejszych rodzajów wełny, z której wykonuje się swetry można zaliczyć merynos, czyli wełnę owczą, angorę z królików, moher i kaszmir z kozy raz wełny wielbłądzie i z alpaki.
Swetry wykonane ze 100% wełny są niezwykle ciepłe, ponieważ zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza a także odprowadzają wilgoć z powierzchni ubrań, co znacznie ogranicza pocenie. Wełna, jako całkowicie naturalny materiał nie niszczy się tak szybko i nie wyciąga, jest łatwa w utrzymaniu i nie wymaga tak częstego prania, ponieważ wolno przyjmuje zabrudzenia. Swetry z wełny są praktycznie niezniszczalne i nawet po kilkudziesięciu latach mogą wyglądać bardzo dobrze.
Do jednej z niewielu wad, jakie można wymienić w przypadku wełny może być uczucie nieznacznego drapania w trakcie noszenia swetrów z tego materiału. Wynika to z natury wełny oraz jej właściwości, jednak komfort termiczny noszenia takiego swetra może szybko zniwelować to uczucie. Drugą wadą jest cena swetrów wykonanych z wełny. Materiał ten systematycznie drożeje, dlatego za ubranie wykonane w całości z wełny w większości sklepów zapłacimy około 200-300 zł.
Swetry wykonane w 100% z akrylu lub z przeważającą jego częścią to najczęściej spotykane rodzaje swetrów. Są dużo tańsze niż ubrania z wełny, jednak charakteryzują się głównie szeregiem wad. Pierwsza z nich jest brak jakiejkolwiek termoregulacji. Dzieje się tak, ponieważ akryl to w zasadzie plastik, który nie przepuszcza powietrza i sprawia, że pocimy się tak, jak po treningu na siłowni. Dodatkowo materiał ten jest wyjątkowo nietrwały, co sprawia, że rozciąga się i odkształca, a sweter z akrylu po 2-3 praniach wygląda jak wełna noszona dobrych kilka lat. Złudna bywa również początkową wyjątkowa miękkość swetrów z akrylu, ponieważ materiał ten bardzo szybko „kulkuje się” i mechaci. Zdecydowaną zaletą swetrów z akrylu jest jednak ich cena i dostępność, ponieważ możemy je spotkać w niemal każdej sieciówce i internetowym sklepie z modą. Niestety dostępność ta nie idzie w parze z jakością.
Stojąc przed wyborem swetra warto dobrze zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i wymagania odnośnie tego elementu garderoby. W przypadku wełny może nas przerażać początkową cena, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość noszenia tego ubrania przez kilka sezonów oraz właściwości wełny kwota ta nie będzie już taka straszna. Z kolei akryl sprawdzi się raczej jako szybkie przebranie, np. do sesji zdjęciowej, niż ubranie w którym mielibyśmy chodzić cały dzień. W tym przypadku nie warto kusić się na niższe ceny, a wybrać ponadczasowość i jakość, które oferuje wełna.
Przygotuj walentynkową kolację dla swojej drugiej połówki!
Walentynki to wprost fantastyczna okazja do spędzenia czasu ze swoją drugą połówką. W codziennym biegu niekiedy
Aquafaba z ciecierzycy - co z niej przygotować?
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia.
Duże wahania temperatury między dniem a nocą sprawiają, że nie bardzo wiemy jak
Batony proteinowe mogą przydać się wielu osobom, co najważniejsze nie trzeba ich kupować w sklepach, a można je przygotować samodzielnie.
Wtedy też osoby,