wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Hot tematy » Jak suplementować witaminy, żeby nie przesadzić?

Jak suplementować witaminy, żeby nie przesadzić?

Hot tematyNaszym okiem

Każdy z nas jest przekonany, że witaminy są niezbędne dla naszego organizmu i wpływają na nas korzystnie. Z pewnością jest w tym sporo racji. Nie ma bowiem wątpliwości, że na wielu płaszczyznach pozytywnie oddziałują one na gospodarkę naszego układu. Nie oznacza to mimo wszystko, że witaminy i suplementy diety można łykać garściami, tak jak jeszcze dekadę temu robiło to wielu. O czym w związku z tym trzeba pamiętać, decydując się na suplementację witaminami?

Liczy się dieta

Największe zróżnicowanie występuje oczywiście w spożywaniu witaminy C. Jest to spowodowane tym, że jeśli ktoś nie lubi świeżych owoców czy warzyw, tej witaminy zwyczajnie może mu brakować. Deficyt witaminy C, choć oczywiście tak samo każdej innej nie oznacza jednak, że należy od razu rzucać się na suplementy. W pierwszej kolejności powinniśmy spróbować wyrównać zapotrzebowanie właściwą dietą. Wbrew pozorom nie muszą to być ogromne porcje posiłków. Raczej chodzi to o zróżnicowanie samej diety. Wówczas niedobory witamin nie powinny występować.

Odpowiednie ilości

W przypadku niedoborów suplementacja witamin oczywiście ma sens, choć nie zawsze. Lekarze sugerują, że sięgać trzeba po nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w stanie określić poziom swojego niedoboru. W innym wypadku taka suplementacja nie musi skończyć się dla nas dobrze, choć w przypadku witamin i spożywania ich zgodnie z zaleceniami na opakowaniu czy ulotce, większych problemów mieć nie powinniśmy. Warto mimo wszystko skonsultować to ze swoim lekarzem, który dysponuje jednak znacznie większą wiedzą i odpowie choćby, czy suplementacja danej witaminy jest możliwa przy ewentualnie dręczącej nas dolegliwości.

Skutki uboczne

Posiłkując się witaminami z zewnątrz, szczególną ostrożność zastosować trzeba przy witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich nadmiar może bowiem powodować kumulację w organizmie, a zbyt wysoki poziom takich witamin może wówczas negatywnie wpływać na pracę któregoś z narządów wewnętrznych.

Problem wywołać mogą jednak również niektóre witaminy rozpuszczające się w wodzie. Jest tak na przykład z witaminą C, której przedawkowanie grozi powstawaniem kamieni w układzie moczowym.

Jak więc widzimy, nie tylko niedobór witamin może być groźny. Na pewno niekorzystnie na organizm człowiek wpływa również ich przedawkowanie. Ponadto warto przestrzegać stałej pory ich przyjmowania.

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *