wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Śmigus dyngus w nieco innym kształcie niż dzisiaj był zwyczajem słowiańskim, dopiero w późniejszym okresie powiązanym z tradycją Poniedziałku Wielkanocnego. Dokładne brzmienie nazwy tego obyczaju zależy od danego regionu.
Pojęcie dyngus najprawdopodobniej przyjęło się z j. niemieckiego i słowa dingen, czyli “wykupywać się” lub również niemieckiego słowa dünguuss, co oznacza kałamarz lub chlust wody. Drugi człon zwrotu, czyli pojęcie śmigus najprawdopodobniej pochodzi od niemieckiego schmackkostern lub polskiego słowa śmigać.
Oba te pojęcia bardzo długo nazywały zupełnie odrębne obyczaje, które dopiero z czasem zlały się w jeden pozostawiając zestawienie słów pisanych nota bene aktualnie małą literą.
Najstarsze wzmianki o tym słowiańskim obyczaju pochodzą z XIV wieku. Natomiast pierwsze informacje o zwyczaju śmigusowo-dyngusowym w państwie polskim pochodzą już z XV wieku i można na nie trafić w dokumentach synodu diecezji poznańskiej spisanych w 1420 roku. Dokument miał na celu ostrzeżenie przed niegodnymi i grzesznymi praktykami ludu.
Natomiast encyklopedia Benedykta Chmielowskiego Nowe Ateny z połowy XVIII wieku przywołuje obyczaj polewania się wodą na terenach późniejszej Polski i datuje go na okres życia osławionej Wandy, według autora Wanda miała umrzeć w 750 roku.
Śmigus dyngus to dwa odrębne w tradycji obyczaje związane z praktykami Słowian żegnających nimi zimę i witających wiosnę. Śmigus to zwyczaj polegający na biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu siebie zimną wodą. Był to symboliczny moment oczyszczenia z brudu i chorób, tradycja chrześcijańska dodała do tego jeszcze oczyszczenie się z grzechu.
Dyngus natomiast związany był ze słowiańskimi praktykami poświęconym ekspedycji. Zgodnie z tą tradycją należało nachodzić w domu znajomych i przypadkowe osoby dając im możliwość wykupienia się pisankami od lania wodą i bicia witkami. Wizyty w domu tradycyjnie kończyły się poczęstunkiem lub zaopatrzeniem na drogę.
Zgodnie ze słowiańską tradycją oblewanie wodą miało sprzyjać u kobiety płodności, to dlatego oblewano przede wszystkim panny niebędące w związku małżeńskim. Tak narodził się charakter matrymonialny tych praktyk.
Pierwotnie zwyczaj polewania wodą praktykowano wyłącznie na wsiach i to bardzo hucznie, często towarzyszyło im wielkanocne smaganie witkami po nogach. Obok śmigusa dyngusa obchodzi się także: śmiergust, przywołówki, dziady śmigustne, kurek dyngusowy.
Przygotuj walentynkową kolację dla swojej drugiej połówki!
Walentynki to wprost fantastyczna okazja do spędzenia czasu ze swoją drugą połówką. W codziennym biegu niekiedy
Aquafaba z ciecierzycy - co z niej przygotować?
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia.
Duże wahania temperatury między dniem a nocą sprawiają, że nie bardzo wiemy jak
Batony proteinowe mogą przydać się wielu osobom, co najważniejsze nie trzeba ich kupować w sklepach, a można je przygotować samodzielnie.
Wtedy też osoby,