wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Beauty » Przedwczesne siwienie włosów – o czym świadczy i czy jest się czym martwić?

Przedwczesne siwienie włosów – o czym świadczy i czy jest się czym martwić?

BeautyZdrowie

Siwienie włosów to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Na to, jak wcześnie się rozpocznie wpływają czynniki genetyczne i stan zdrowia. Osoby zastanawiające się nad tym, jak wcześnie ich włosy zaczną tracić swój kolor mogą zasugerować się tym, w jakim wieku zaczęli siwieć ich rodzice. Zdarza się jednak tak, że siwe włosy pojawiają się bardzo szybko. Kiedy siwienie uznaje się za przedwczesne i czy może to być niebezpieczny objaw?

Czym jest przedwczesne siwienie?

Zwykle przyjmuje się, że pierwsze siwe włosy mogą pojawiać się ok. 30. roku życia. Nie muszą być wówczas powodem do zmartwień. Jeśli jednak starsi członkowie rodziny siwieli w późniejszym wieku, warto bliżej przyjrzeć się temu procesowi. Do siwienia może również dochodzić naturalnie pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Osobom, które doświadczają takiego zjawiska zaleca się jednak wykonanie badań kontrolnych. Przyczyn siwienia przed trzydziestką może być wiele. Co warto o nich wiedzieć?

Co powoduje siwienie włosów?

Za kolor włosów odpowiedzialna jest melanina, czyli barwnik występujący w organizmie. Produkują go komórki zwane melanocytami. Siwienie włosów można zaobserwować, kiedy komórki przestają działać prawidłowo i nie wytwarzają wystarczających ilości barwnika. Może do tego dojść z wielu powodów. Oprócz czynników genetycznych określających moment naturalnego wystąpienia tego procesu, odpowiedzialny może być m.in. stres. Przewlekły lub nagły i intensywny stres wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które mogą zaburzać wiele procesów biochemicznych. Jednym z nich jest właśnie produkcja melaniny. Tego typu zaburzenia mogą być też związane z chorobami lub niedoborami. Co warto wiedzieć na ten temat?

O czym może świadczyć zbyt wczesne siwienie?

Jednym z powodów wczesnych zaburzeń produkcji melaniny mogą być choroby autoimmunologiczne. Zalicza się do nich m.in. bielactwo nabyte. W przebiegu tej choroby na ciele pojawiają się białe plamy o wyraźnych granicach. Zaburzenia hormonalne, które mogą wpływać na siwienie włosów wiążą się również z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Ze względu na wiele niespecyficznych objawów, zaleca się regularnie kontrolować pracę tego gruczołu. Wystąpienie siwienia poniżej 20. roku życia pojawia się też w przebiegu niektórych chorób genetycznych. W takiej sytuacji warto więc niezwłocznie udać się do lekarza.

Siwienie włosów a tryb życia

Najbardziej powszechne przyczyny przedwczesnej utraty koloru włosów nie są jednak chorobami. Problem ten dotyczy często osób, w których diecie znajduje się zbyt mało witaminy B12. Należy pamiętać, że jest ona kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niewystarczająca podaż może powodować anemię i zaburzenia funkcjonowania całego układu nerwowego. Również palenie papierosów jest czynnikiem predysponującym do szybszego starzenia się organizmu, w tym siwienia. Wczesne pojawienie się siwych włosów nie musi być powodem do niepokoju. Powinno jednak stać się pretekstem do wizyty u lekarza i wykonania niezbędnych badań.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *