wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Naszym okiem » Pozytywna dyscyplina wobec dziecka – na czym polega?

Pozytywna dyscyplina wobec dziecka – na czym polega?

Naszym okiem

Pozytywna dyscyplina to jedna z metod wychowawczych, która opiera się na rozumieniu potrzeb dziecka i wyznaczaniu mu granic we właściwy sposób, bez nakładania kar i promowania nagrodami niektórych postaw. Na czym dokładnie polega pozytywna dyscyplina i jak wdrożyć w życie jej zasady?

Złe zachowania, a nie dzieci

Metodzie wychowawczej, jaką jest pozytywna dyscyplina, przyświeca teza, iż nie ma złych dzieci, są jedynie złe zachowania. Chodzi o to, aby nie karać dziecka za to, że zachowuje się w sposób nieprawidłowy. Nakładanie kar rodzi bowiem ciąg przyczynowo-skutkowy (dziecko zrobiło coś nie tak, jak powinno, dostaje więc karę), brakuje tu jednak drugiego dna. Pociecha najczęściej nie rozumie, dlaczego dostała karę i co właściwie było złego w jej zachowaniu. Nakładanie kar uczy dziecko myślenia schematycznego, natomiast mądre wychowanie powinno sprowadzać się do zrozumienia potrzeb malucha i powodów, dla których zachowuje się tak, a nie inaczej. Nakładając karę, rodzice bardzo często unikają rozmowy z dzieckiem, która jest niezwykle potrzebna w rozwiązywaniu konfliktów. Dają tym samym do zrozumienia, że to oni mają władzę. Taka postawa może rodzić w dziecku nie tylko frustrację, ale również swego rodzaju bunt.

Jak wprowadzić w życie zasady pozytywnej dyscypliny?

Pozytywna dyscyplina rezygnuje nie tylko z karania, ale również z wynagradzania dzieci. Nagrody, podobnie jak kary, zmuszają dziecko do przyjęcia konkretnych postaw, na które być może maluch nie jest jeszcze gotowy bądź się nie godzi. Pozytywna dyscyplina opiera się na zrozumieniu potrzeb dziecka i jego zachowań, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Nie ma tutaj miejsca na krzyk, emocje czy zdenerwowanie. Powinny je zastąpić spokojna rozmowa i opanowanie. Doskonałym sposobem na emocje jest stworzenie swego rodzaju kącika, w którym można się uspokoić i wyciszyć. Kącik powinien być przeznaczony nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Pozytywna dyscyplina skupia się więc na wzajemnej obserwacji, cierpliwym tłumaczeniu i konkretnej, trafiającej do młodego człowieka argumentacji.

Trudności i korzyści wynikające z pozytywnej dyscypliny

Wprowadzenie w życie zasad pozytywnej dyscypliny nie jest proste, gdyż wymaga w pierwszej kolejności opanowania własnych emocji. Rodzic musi poświęcić dziecku sporo czasu, często rezygnując przy tym z chwili, która miała być przeznaczona wyłącznie dla siebie. Bardzo ważna jest tutaj konsekwencja w działaniu oraz chęć zrozumienia potrzeb i emocji malucha. Pozytywną dyscyplinę, wbrew pozorom, można stosować nie tylko wobec starszych dzieci, ale również tych najmłodszych. Dzięki niej dzieci stają się pewne siebie, czują się rozumiane i kochane przez rodziców. Pozytywna dyscyplina daje możliwość nawiązania niesamowitej więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicem, a następnie utrzymania jej przez cały okres dzieciństwa. Jak się okazuje, niesie ona wiele korzyści nie tylko dzieciom, ale również ich rodzicom, którzy – rezygnując z tradycyjnej dyscypliny – mają szansę wychować mądre, potrafiące kontrolować emocje dzieci. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *