wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Naszym okiem » Pozytywna dyscyplina wobec dziecka – na czym polega?

Pozytywna dyscyplina wobec dziecka – na czym polega?

Naszym okiem

Wychowanie dziecka to trudne zadanie, któremu starają się sprostać rodzice. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. W ostatnim czasie rodzice bardzo chętnie stawiają na pozytywną dyscyplinę wobec dziecka, która może dać wiele korzyści. Na czym polega pozytywna dyscyplina wobec dziecka? O czym powinien wiedzieć każdy rodzic? Jakie korzyści daje takie rozwiązanie?

Pozytywna dyscyplina

Najprościej rzecz ujmując, pozytywna dyscyplina wskazuje na to, że nie ma złych dzieci, lecz są złe zachowania. Faktem jest, że pozytywna dyscyplina polega głównie na tym, aby nie karać dziecka i nie wymuszać na nim danego zachowania w przemocowy sposób. Rodzic w tym wypadku stara się zrozumieć malucha i jego potrzeby. Dzieci każdego dnia testują cierpliwość rodziców. Przykładowo w jednej chwili dziecko chce rysować, a za chwilę krzyczy, że woli klocki. Gdy dostanie klocki, zaczyna jednak krzyczeć, że ich nie chce i tak w kółko. Co rodzice mogą zrobić w takiej chwili? Pozytywna dyscyplina wobec dziecka wskazuje, że lepiej poczekać i nie naciskać na dziecko. Gdy pociecha się uspokoi, można z nią porozmawiać. Spytajmy dziecko, dlaczego tak się zachowuje i czy coś się stało. Oczywiście rodzice muszą mieć wtedy nerwy ze stali, ale pozytywna dyscyplina ma wiele zalet. Z każdym kolejnym krokiem łatwiej będzie nam wdrożyć ją w życie. 

O czym warto wiedzieć?

Karanie dziecka często nie daje pozytywnych rezultatów. Zamiast karać, postawmy na takie działanie, które zachęcą dziecko do lepszego zachowania. Jakie są różnice pomiędzy dyscypliną negatywną a pozytywną? W przypadku negatywnej dyscypliny upominamy dziecko i karzemy je słownie. Jeśli dziecko nie reaguje, wprowadzamy konkretne kary. Z kolei dyscyplina pozytywna opiera się na zmotywowaniu pociechy do wyboru lepszego zachowania i przekierowania jego emocji na produktywną stronę. To wiąże się z pochwałami za właściwe reagowanie. Nie bez znaczenia jest to, ze dyscyplina tradycyjna często wykorzystuje nagrody i kary w celu zmuszenia dziecka do pewnego rodzaju zachowania w krótkim czasie. Pozytywna dyscyplina raczej jest daleka od takich rozwiązań. Rodzice starają się szanować potrzeby dziecka, a nie kontrolować jego zachowania. Bardzo ważne jest to, że zastosowanie pozytywnej dyscypliny wobec pociechy daje działania długofalowe. 

Niełatwa sztuka pozytywnej dyscypliny

Wdrożenie pozytywnej dyscypliny wymaga sporego nakładu cierpliwości ze strony rodziców. Każdy z nas wie, że rodzicielstwo nie jest łatwe. Początkowo dyscyplina pozytywna nie ułatwia rodzicielstwa – musimy trzymać nerwy na wodzy. 

Rodzice, którzy chcą wypróbować pozytywną dyscyplinę, powinni na początku poradzić sobie ze swoimi frustracjami. Zastanówmy się, czy umiemy panować nad emocjami i czy jesteśmy w stanie się wycofać w trudnej sytuacji. Ogromne znaczenia ma ten konsekwencja w działaniu. Jak widać, pozytywna dyscyplina wobec dziecka jest sporym wyzwaniem dla rodziców. Jednak po pewnym czasie zauważymy zmiany w zachowaniu dziecka i łatwiej zrozumiemy jego oczekiwania. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *