wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Emocje » Pierwszy trymestr ciąży – jakie są objawy ciąży

Pierwszy trymestr ciąży – jakie są objawy ciąży

EmocjePłodnośćZdrowie

Każda ciąża jest inna i rządzi się swoimi prawami.

Niemniej u wielu kobiet w pierwszym trymestrze występują charakterystyczne objawy, które nie zawsze są przyjemne, ale świadczą na ogół o prawidłowo rozwijającej się ciąży. Za większość symptomów odpowiada progesteron, którego produkcja przybiera na sile od pierwszych tygodni.

Pierwsze objawy ciąży – nudności, wymioty, temperatura

Wymioty i nudności, senność, ból piersi, podniesiona temperatura ciała i złe samopoczucie to typowe objawy nie tylko dla początku ciąży – możliwe jest, że będą towarzyszyły nam w następnych trymestrach, ale statystycznie nie jest to zjawisko częste. Nasilone nieprzyjemności, takie jak nudności i wymioty, związane są z szokiem organizmu, jakim jest ciąża. Zwiększa się poziom progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży, którego wysokie natężenie może powodować wymioty i jadłowstręt. Jednak ta nieprzyjemność powinna ucieszyć przyszłe mamy – świadczy ona o prawidłowym rozwoju ciąży, a naukowcy uważają, że objaw ten ma pozytywny wpływ na inteligencję naszego dziecka!
Wzmożona senność czy ogólne zmęczenie w pierwszym trymestrze jest także powszechnym symptomem. Nasila się potrzeba ucięcia sobie drzemki w ciągu dnia. Na ogół zanika w II trymestrze, aby powrócić w trzecim lub przeciwnie, zmienia się w bezsenność.Pierwsze objawy ciąży w pierwszym trymestrze

Co powinno niepokoić – pierwszy trymestr ciąży

Podwyższona temperatura ciała oraz nabrzmiałe piersi również nie powinny cię niepokoić – to normalne. Często objawy związane z pierwszym trymestrem łatwo pomylić jest z przeziębieniem lub grypą. U wielu kobiet mogą w ogóle nie wystąpić lub ich nasilenie będzie zróżnicowane. Zdarza się, że kobieta nie odczuwa żadnej zmiany i o ciąży dowiaduje się stosunkowo późno, na przykład przez kolejny brak miesiączki, choć plamienia i krwawienia, które mogą wystąpić przez zagnieżdżanie się zarodka bądź niedobór progesteronu łatwo pomylić z okresem.

Należy pamiętać, że nie każdy z wymienionych objawów musi świadczyć o ciąży, ale ich brak także nie wyklucza jej. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać badanie krwi oraz USG.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *