wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Emocje » Pierwszy trymestr ciąży – jakie są objawy ciąży

Pierwszy trymestr ciąży – jakie są objawy ciąży

EmocjePłodnośćZdrowie

Każda ciąża jest inna i rządzi się swoimi prawami.

Niemniej u wielu kobiet w pierwszym trymestrze występują charakterystyczne objawy, które nie zawsze są przyjemne, ale świadczą na ogół o prawidłowo rozwijającej się ciąży. Za większość symptomów odpowiada progesteron, którego produkcja przybiera na sile od pierwszych tygodni.

Pierwsze objawy ciąży – nudności, wymioty, temperatura

Wymioty i nudności, senność, ból piersi, podniesiona temperatura ciała i złe samopoczucie to typowe objawy nie tylko dla początku ciąży – możliwe jest, że będą towarzyszyły nam w następnych trymestrach, ale statystycznie nie jest to zjawisko częste. Nasilone nieprzyjemności, takie jak nudności i wymioty, związane są z szokiem organizmu, jakim jest ciąża. Zwiększa się poziom progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży, którego wysokie natężenie może powodować wymioty i jadłowstręt. Jednak ta nieprzyjemność powinna ucieszyć przyszłe mamy – świadczy ona o prawidłowym rozwoju ciąży, a naukowcy uważają, że objaw ten ma pozytywny wpływ na inteligencję naszego dziecka!
Wzmożona senność czy ogólne zmęczenie w pierwszym trymestrze jest także powszechnym symptomem. Nasila się potrzeba ucięcia sobie drzemki w ciągu dnia. Na ogół zanika w II trymestrze, aby powrócić w trzecim lub przeciwnie, zmienia się w bezsenność.Pierwsze objawy ciąży w pierwszym trymestrze

Co powinno niepokoić – pierwszy trymestr ciąży

Podwyższona temperatura ciała oraz nabrzmiałe piersi również nie powinny cię niepokoić – to normalne. Często objawy związane z pierwszym trymestrem łatwo pomylić jest z przeziębieniem lub grypą. U wielu kobiet mogą w ogóle nie wystąpić lub ich nasilenie będzie zróżnicowane. Zdarza się, że kobieta nie odczuwa żadnej zmiany i o ciąży dowiaduje się stosunkowo późno, na przykład przez kolejny brak miesiączki, choć plamienia i krwawienia, które mogą wystąpić przez zagnieżdżanie się zarodka bądź niedobór progesteronu łatwo pomylić z okresem.

Należy pamiętać, że nie każdy z wymienionych objawów musi świadczyć o ciąży, ale ich brak także nie wyklucza jej. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać badanie krwi oraz USG.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *