wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Emocje » Niepłodność damska – jak sobie z nią radzić?

Niepłodność damska – jak sobie z nią radzić?

EmocjePsychologia

Niepłodność damska dla wielu kobiet brzmi jak wyrok.

Ale nie oznacza to, że nie można sobie z nią poradzić. Wiele pań podejmuje walkę lecząc niepłodność w klinikach, ale niestety nie u wszystkich będzie to leczenie skuteczne.

Jednak, aby niepłodność nie wpływała negatywnie na całe nasze życie trzeba zacząć sobie z nią radzić psychicznie. Nie oznacza to, że nie spowoduje w codziennym życiu stresu czy wahań nastrojów, ale o wiele łatwiej jest pogodzić się z czymś, na co nie ma się już wpływu niż cały czas żyć w poczuciu winy.

Niestety medycyna nie jest jeszcze na tym poziomie, aby móc wymienić wszystkie niefunkcjonujące dobrze elementy organizmu na nowe. Ale może pomóc zaakceptować siebie takim, jakim się jest.

Jak mówić o niepłodności?

Wiele kobiet unika rozmów o swojej niepłodności, ponieważ czują się gorzej z tym, że nie będą miały dzieci albo też wstydzą się tego. Problematyczne może być też otoczenie, ponieważ żyjemy w społeczeństwie, które wręcz nalega na posiadanie dzieci. Dlatego sporo kobiet unika mówienia o swoim stanie ze względu na nietaktowne komentarze czy dopytywanie się o szczegóły: dlaczego? Przez negatywną reakcję otoczenia wiele kobiet popada w depresję lub też izoluje się od innych. Jednakże o niepłodności trzeba rozmawiać, aby otrzymać potrzebne wsparcie. Niestety bez wsparcia bliskich, partnera czy rodziny nie będzie łatwo przejść przez fazę akceptacji takiego stanu rzeczy.

Niepłodność damska - jak sobie z nią radzić?

Niepłodność damska może być powodem wielu kłótni i sprzeczek w małżeństwie.

Pomoc w trudnych sprawach

Szczególnie ciężkie chwile można przechodzić, gdy ktoś w rodzinie lub wśród znajomych ogłasza ciążę. Może też być to okazją do dopytywania się kiedy my w ciąży będziemy. Dlatego warto wcześniej uprzedzić rodzinę, że z powodu niepłodności to po prostu nie nastąpi i nie jest to miłe, aby po raz kolejny dopytywać się o to samo, zwłaszcza że u wielu kobiet stan ten nigdy się nie zmieni. Jednakże może to być bodziec do czucia się źle ze sobą lub nawet do wywoływania napadów zazdrości.

W takich sytuacjach, gdy pojawiają się problemy z panowaniem nad sobą warto zasięgnąć terapii u psychologa, który nie tylko pomoże zrozumieć co czujemy, ale też pomoże wypracować sobie zrównoważony pogląd i reakcje, które nie tylko ochronią nas, ale i nie sprawią przykrości innym.

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *