wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Kosmetyki » Krzew manuka – jakie są jego zalety i zdrowotne korzyści?

Krzew manuka – jakie są jego zalety i zdrowotne korzyści?

Kosmetyki
Krzew manuka, a konkretnie pochodzące z niego liście to hit, który od kilku lat dokonuje rewolucji w branży kosmetycznej. Najwięksi producenci, najbardziej znanych marek kosmetycznych biorą je pod uwagę, tworząc receptury swoich produktów - zobacz dlaczego!

Krzew manuka – jakie są jego zalety ?

Krzew manuka, a konkretnie pochodzące z niego liście to hit, który od kilku lat dokonuje rewolucji w branży kosmetycznej. Najwięksi producenci, najbardziej znanych marek kosmetycznych biorą je pod uwagę, tworząc receptury swoich produktów, poświęcając nierzadko całe serie tej roślinie, która pochodzi z Nowej Zelandii. Czym są dokładnie liście manuka ? Jakie jest ich zastosowanie w kosmetykach ?

Manuka jest krzewem, który bardzo obficie rośnie w Nowej Zelandii, jak również na południowo – wschodnich terenach Australii. Jest to krzew, który należy do rodziny mirowatych, które można spotkać wyłącznie w strefach tropikalnych. Jedynym rodzajem rośliny z tejże rodziny, który rośnie w naszych regionach jest mirt, który bez problemu napotkamy w basenie Morza Śródziemnego.

Herbata z liści manuka – PUKKA, Lemon, Cytryna, Miód Manuka

Liście manuka: właściwości

Manuka jest krzewem, który osiąga wysokość nawet do pięciu metrów. Jest bardzo odporny na niekorzystne warunki – doskonale radzi sobie na suchych, pustynnych glebach. Manuka jest krzewem wiecznie zielonym. Posiada niewielkie, szorstkie listki ze szpiczastymi końcami.

I to właśnie w tych liściach ukryte jest całe bogactwo tej rośliny, z którego korzystano już w ubiegłych stuleciach. Liście manuka były wykorzystywane już w starożytności w postaci soku, który ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Używano ich jako opatrunki na rany, gdyż przyspieszały ich gojenie, zmniejszały opuchliznę, jak również działały w pewnym stopniu przeciwbólowo.

Zastosowanie liści manuka w kosmetologii

Ziaja liście manuka pasta do głębokiego oczyszczania

Obecnie liście manuka wykorzystywane są także jako środek, który pomaga doskonale w walce z uciążliwym trądzikiem. Pozyskiwany z nich ekstrakt potrafi łagodzić zmiany trądzikowe od wewnątrz. Jego walka z pryszczami rozpoczyna się już w gruczołach łojowych, których prace sok otrzymywany z liści manuka reguluje sprawiając, że łój nie jest wydzielany w zbyt dużych ilościach.

Bakteriobójcza manuka

Ponadto regularne używanie kosmetyków z ekstraktem z liści manuka do przemywania twarzy sprawi, że będzie ona zdezynfekowana, gdyż ma on działanie bakteriobójcze. Zabija bowiem bakterie, które są obecne na skórze. W normalnych warunkach bakterie te nie są w żaden sposób szkodliwe, niemniej wydzielający się nadmiernie łój jest dla nich pożywką, przez co namnażają się one w szybkim tempie i powodują pojawienie się stanu zapalnego. Wszystko to sprawia, że na twarzy pojawiają się pryszcze.

Ziaja reduktor zmian potrądzikowych liście manuka

Z uwagi właśnie na właściwości przeciwzapalne, kosmetyki z dodatkiem soku z liści manuka są obecnie bardzo popularne. Są one dedykowane do cery z problemami, bowiem doskonale odświeżają, a przede wszystkim oczyszczają skórę twarzy.

Miód i napar z liści manuka

Liście manuka stanowią również idealną bazę do wytwarzania herbat i miodu. Tego rodzaju produkty doskonale zwalczają wewnętrzne infekcje. Już w starożytności gęste miody z dodatkiem liści manuka były używane jako maści na gnijące rany.

Miód i napar z liściami manuka wspierają układ immunologiczny, jak również ochraniają układ pokarmowy. Są doskonałym wsparciem podczas leczenia nieżytów żołądka i bardzo bolesnych wrzodów.

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *