wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Trends » Idea zero waste – na czym wlasciwie polega?

Idea zero waste – na czym wlasciwie polega?

Trends

Ilość śmieci, jaką generują ludzie, zwiększa się każdego roku. Skutkiem są wysokie zanieczyszczenia planety. Dlatego też powstają trendy związane z ekologią, które rozpowszechniają nawyki, mające zmniejszyć ilość generowanych śmieci. Jednym z takich trendów jest właśnie idea zero waste, której głównym celem wykorzystanie całej żywności, bez marnowania i generowania odpadów. Na czym to właściwie polega?

Czym jest idea zero waste?

Zero waste oznacza — brak śmieci i dąży do tego, by zaprzestać zaśmiecać środowisko i ograniczyć produkcję śmieci. W skład tego wchodzą pewne nawyki, takie jak: materiałowe torby, zamiast plastikowych. To samo dotyczy jednorazowych toreb foliowych na owoce albo warzywa. Natomiast zero waste to styl życia, który obejmuje większość jego sfer. Dotyczy to odżywiania, higieny, ubierania się, zakupów, a nawet przemieszczania. Praktykowanie takich zachowań prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, bez spalania ich czy nawet zakopywania, co może prowadzić do wchłaniania się w glebę szkodliwych toksyn, będących zagrożeniem dla planety i wszystkich jej mieszkańców. 

Złote zasady zero waste – 5R

Istnieją pewne kluczowe zasady, które pomagają ograniczyć śmieci. Jest to zasada 5R, dzięki której idea zero waste stała się tak popularna. Tymi zasadami są:

  • Refuse, czyli odmawiaj — odmawianie, kiedy ktoś chce wręczyć niepotrzebne rzeczy generujące śmieci — serwetki, reklamówki, plastikowe widelce, czy ulotki. 
  • Reduce, czyli redukuj — nie kupować rzeczy niepotrzebnych, które są tylko chwilową zachcianką. 
  • Reuse, czyli użyj po raz kolejny — zachęca do tego, żeby po raz kolejny użyć rzeczy, które przeznaczone są do jednorazowego użycia np.: plastikowe opakowania.
  • Recycle, czyli ponownie przetwórz — zachęca to do segregowania śmieci, które mogą być później ponownie użyte poprzez przetworzenie.
  • Rot, czyli kompostuj — mówi o możliwości kompostu odpadów, które są biodegradowalne i mogą służyć jako nawóz.
    Repair, czyli naprawiaj — poleca naprawiać rzeczy i ponownie je użyć. 

Życie zgodnie z idea zero waste według zasady małych kroków

Zmienienie nawyków od razu nie jest łatwe. To dłuższy proces, który polega na wprowadzaniu małych zmian. Na samym początku można zrezygnować z foliowych reklamówek i korzystać z materiałowych. Pijąc wodę mineralną, warto, zamiast tego wprowadzić butelkę z filtrem. Również w przypadku ubrań, warto kupować je ze sklepów z odzieżą używaną. Warto również segregować śmieci i używać ponownie jednorazowych opakowań po paczkach. Jest wiele takich kroków, które będą przybliżać do ekologicznego życia i warto powoli je wprowadzać do swojego życia. Ponadto, nie jest to kosztowne, ani tym bardziej trudne. 

Idea zero waste polega na wprowadzaniu małych zmian w swoje życie, które będą pozytywnie oddziaływać na planetę. Dzięki temu można ograniczyć odpady i wszelkie tworzywa sztuczne, które rozkładają się 100 do nawet 1000 lat. Ponadto mogą być szkodliwe dla wszystkich żyjących stworzeń na ziemi. Warto rozważyć życie zgodnego z zasadami ekologii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *