wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Endometriozą w medycynie nazywa się rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy – najczęściej w jajnikach i jajowodach bądź w jamie otrzewnej. Według statystyk problem ten dotyczy nawet co piątej dorosłej kobiety.
Istnieje wiele teorii na temat przyczyn powstawania endometriozy u kobiet. Szacuje się, że istnieje również dziedziczenie rodzinne, jednak nie w prosty sposób. Częściej na tę chorobę zapadają kobiety z wysokim BMI, a także te u których stosunkowo wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka, a także występuje u nich przedłużenia krwawienia związane z okresem. Endometrioza pojawia się również często u kobiet, które jeszcze nie rodziły.
Chorobę można wykryć podczas standardowych badań u lekarza ginekologa. Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w tym kierunku jest między innymi ból podczas stosunku, ból podczas oddawania moczu, bolesne miesiączkowania, bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Sygnałem ostrzegawczym dla kobiety powinny być również krwawienia z dróg rodnych pomiędzy cyklami oraz częste bóle w okolicach narządów rodnych, które pojawiają się nieregularnie i są bardzo dotkliwe.
W leczeniu endometriozy najczęściej stosuje się leki hormonalnej. Mowa tutaj o standardowych tabletkach antykoncepcyjnych. Innym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie powstałych w procesie chorobowym zrostów. Żadna z tych metod nie leczy jednak całkowicie endometriozy, która może być przyczyną niepłodności bądź problemów z zajściem w ciążę. Leczenie zmniejsza jednak przede wszystkim dolegliwości bólowe, czym poprawia w znaczny sposób komfort życia i samopoczucie pacjentki.
Inną metodą leczenia endometriozy, jednak stosowaną tylko w skrajnych przypadkach, jest usunięcie wewnętrznych narządów rodnych tj. macicy. Takie rozwiązanie stosuje się jednak wyłącznie w przypadku kobiet, które nie planują już mieć więcej dzieci bądź choroba skutecznie utrudnia im normalne funkcjonowanie..
Przygotuj walentynkową kolację dla swojej drugiej połówki!
Walentynki to wprost fantastyczna okazja do spędzenia czasu ze swoją drugą połówką. W codziennym biegu niekiedy
Aquafaba z ciecierzycy - co z niej przygotować?
Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębienia.
Duże wahania temperatury między dniem a nocą sprawiają, że nie bardzo wiemy jak
Batony proteinowe mogą przydać się wielu osobom, co najważniejsze nie trzeba ich kupować w sklepach, a można je przygotować samodzielnie.
Wtedy też osoby,