wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Płodność » Endometrioza – przyczyny endometriozy i leczenie

Endometrioza – przyczyny endometriozy i leczenie

PłodnośćZdrowie

Endometrioza – przyczyny endometriozy i leczenie

Endometriozą w medycynie nazywa się rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy – najczęściej w jajnikach i jajowodach bądź w jamie otrzewnej. Według statystyk problem ten dotyczy nawet co piątej dorosłej kobiety.

Przyczyny endometriozy

Istnieje wiele teorii na temat przyczyn powstawania endometriozy u kobiet. Szacuje się, że istnieje również dziedziczenie rodzinne, jednak nie w prosty sposób. Częściej na tę chorobę zapadają kobiety z wysokim BMI, a także te u których stosunkowo wcześnie wystąpiła pierwsza miesiączka, a także występuje u nich przedłużenia krwawienia związane z okresem. Endometrioza pojawia się również często u kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Chorobę można wykryć podczas standardowych badań u lekarza ginekologa. Wskazaniem do pogłębionej diagnostyki w tym kierunku jest między innymi ból podczas stosunku, ból podczas oddawania moczu, bolesne miesiączkowania, bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Sygnałem ostrzegawczym dla kobiety powinny być również krwawienia z dróg rodnych pomiędzy cyklami oraz częste bóle w okolicach narządów rodnych, które pojawiają się nieregularnie i są bardzo dotkliwe.

Leczenie endometriozy

W leczeniu endometriozy najczęściej stosuje się leki hormonalnej. Mowa tutaj o standardowych tabletkach antykoncepcyjnych. Innym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie powstałych w procesie chorobowym zrostów. Żadna z tych metod nie leczy jednak całkowicie endometriozy, która może być przyczyną niepłodności bądź problemów z zajściem w ciążę.  Leczenie zmniejsza jednak przede wszystkim dolegliwości bólowe, czym poprawia w znaczny sposób komfort życia i samopoczucie pacjentki.

Inną metodą leczenia endometriozy, jednak stosowaną tylko w skrajnych przypadkach, jest usunięcie wewnętrznych narządów rodnych tj. macicy. Takie rozwiązanie stosuje się jednak wyłącznie w przypadku kobiet, które nie planują już mieć więcej dzieci bądź choroba skutecznie utrudnia im normalne funkcjonowanie..

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *