wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Cooking » Dieta bezglutenowa – czy na pewno jest zdrowa?

Dieta bezglutenowa – czy na pewno jest zdrowa?

CookingKuchnia

Coraz więcej mówi się w Polsce o diecie bezglutenowej.

Niektóre osoby postanawiają wypróbować ją na własnym przykładzie, jednak warto sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno jest to zdrowa dieta. W opinii wielu dietetyków jest w niej dużo dobrego, ale ma ona również swoje wady, z którymi warto się bliżej zapoznać, aby podjąć właściwą decyzję, co do wyboru swojej indywidualnej diety.

Czy dieta bezglutenowa może nam zaszkodzić?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że każda dieta może mieć szkodliwy wpływ na organizm człowieka, jeśli wprowadzana jest zbyt rygorystycznie. Diety eliminacyjne charakteryzują się tym, że odstawia się na bok produkty, które do tej pory spożywało się w mniejszych lub większych ilościach.

W diecie bezglutenowej na bok wędrują takie produkty jak:

  • mąka,
  • pszenica
  • oraz jęczmień.

Oczywiście można je bez problemów zamienić innymi składnikami, takimi jak: ryż, kukurydza oraz kasza. Trzeba zrobić to jednak rozsądnie, nie można z dnia na dzień pozbywać się wszystkich produktów, które zawierają w sobie choć odrobinę glutenu, bo organizm może na to różnie zareagować.

Dieta bezglutenowa - czy jest zdrowa dla kobiet?

Dieta glutenfree a dietetyka

Na pewno warto skonsultować się w takim przypadku z doświadczonym dietetykiem, który zainteresowanym osobom ułoży profesjonalną dietę, z której trzeba będzie korzystać. W diecie bezglutenowej najważniejsze jest to, aby nie podążać za innymi ludźmi, a obserwować swój organizm oraz zmiany, które w nim zachodzą.

Brak glutenu oznacza też brak dostarczania niektórych minerałów do organizmu, a więc warto zadbać o to, aby u danego człowieka nie występowały przypadkiem niedobory żelaza, czy też witaminy B, wtedy należy znaleźć zamienniki.

Dieta tego typu polecana jest przede wszystkim osobom, które mają celiakię. Wtedy też może ona okazać się prawidłowym rozwiązaniem, jednak nie powinno się działać na własną rękę, jeśli chce się dobrze zadbać o własne zdrowie i nie mieć potem żadnych problemów z nieprzyjemnymi dolegliwościami, z którymi trudno jest sobie poradzić.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *