wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Ciąża » Czy można zajść w ciążę w trakcie antykoncepcji?

Czy można zajść w ciążę w trakcie antykoncepcji?

CiążaPłodnośćPsychologia

Antykoncepcja to powszechna metoda stosowana, aby zapobiec niechcianej ciąży.

W zależności od preferencji, para może wybrać kilka metod, które różnią się tym, w jakim stopniu chronią przed zapłodnieniem. Dziś przybliżymy kilka z nich i odpowiemy na pytanie “czy można zajść w ciążę podczas antykoncepcji?“.

Czym jest indeks Pearla?

Indeks wyraża liczbę niechcianych ciąż na sto par stosujących antykoncepcję. W przypadku każdej metody indeks Pearla podaje dwie wartości. Pierwsza dotyczy idealnego zastosowania (metoda była stosowana właściwie i za każdym razem); druga wartość to typowe zastosowanie (wyraża sytuacje, w których metoda zawiodła, mimo właściwego użycia, oraz takie, w których metoda była stosowana nie za każdym razem lub w sposób nieprawidłowy)

Sposoby antykoncepcji

1. Hormonalne metody antykoncepcji

Do tego grona zaliczyć możemy takie rozwiązania jak tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki antykoncepcyjne. Antykoncepcja hormonalna blokuje owulację, utrudnia przedostanie się plemników oraz zakłóca implantację zarodka. Najczęściej stosuje się połączenie dwóch hormonów: progesteronu i estrogenu. Ten sposób antykoncepcji uznaje się za najskuteczniejszy – indeks Pearla waha się tutaj w przedziale od 0,01 do 0,54.

2. Chemiczne metody antykoncepcji

Są to środki, do których zaliczamy: kremy i żele plemnikobójcze, pianki i globulki antykoncepcyjne. W przypadku metod chemicznych indeks Pearla waha się w przedziale 6-26

3. Mechaniczne sposoby antykoncepcji

W tej grupie znajdują się wkładki domaciczne i prezerwatywy. Indeks Pearla wynosi tu kolejno 1-4 oraz 7-14.

Jak widać, żadna z metod antykoncepcji nie daje stuprocentowej pewności. Odpowiedź na pytanie “czy można zajść w ciążę podczas antykoncepcji?” brzmi więc “tak, można, ale szansę na to, dzięki odpowiednim metodom, możemy znacznie zmniejszyć”.

To, jak bardzo ograniczamy to ryzyko, zależy nie tylko od stosowanej metody, ale też od prawidłowego jej użycia.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *