wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Ciąża » Cytologia i jej wyniki – jak je interpretować?

Cytologia i jej wyniki – jak je interpretować?

CiążaPCOSPłodnośćZdrowie
Badania cytologiczne są bardzo ważna dla każdej kobiety, dlatego też powinno się je wykonywać jak najczęściej.

Badania cytologiczne są bardzo ważna dla każdej kobiety, dlatego też powinno się je wykonywać jak najczęściej.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że od pewnego czasu wyniki są interpretowane zupełnie inaczej niż do tej pory, a mianowicie za pomocą systemu Bethesda. Jest to nowoczesna metoda, polegająca na nowych oznaczeniach. Z wyników zniknęły dotychczas pojawiające się grupy, ale za to można liczyć na dokładny opis wszystkich zauważonych zmian w wyniku przeprowadzonych badań cytologicznych.

Dzięki takim badaniom odpowiednio wcześnie można wykryć wszelkie zmiany onkologiczne, które mogą prowadzić do powstawania zmian nowotworowych. Warto więc wiedzieć jak interpretować wyniki, chociaż pacjentom wszystko doskonale wytłumaczą ich lekarze.

Możliwość rozpoznania infekcji wirusowych

Nowy system nakierowany jest przede wszystkim na możliwość rozpoznania infekcji wirusowych, przede wszystkim wirusa HPV. Do tej pory było to niemożliwe. Rozpoznanie takiej infekcji pozwala specjalistom na wczesne zareagowanie, dzięki czemu działanie wirusa w organizmie kobiety można odpowiednio szybko zahamować. Taki wirus doprowadzić może do powstania nowotworu, więc jak widać wyraźnie warto na to szybko reagować, aby nie zaniedbać pacjentek. W nowym systemie istnieje też możliwość oceny użytego preparatu.

 

Istnieją też preparaty, które nie są wiarygodne, ponieważ nie spełniają odpowiednich norm. Dotychczas nie można było preparatów poddawać takim ocenom.

Jeśli preparat ma być oceniony w systemie Bethesda musi być pobrana odpowiednia ilość komórek. Bardzo istotne są zwłaszcza komórki szyjki macicy. Jeśli coś pójdzie nie tak, preparat nie będzie dla specjalistów wiarygodny, więc zmiany interpretowania wyników badań cytologicznych są bardzo duże.

Rozpoznanie kandydozy oraz chlamydii

Dzięki nowej metodzie można też bez problemów rozpoznać kandydozę czy też chlamydię. Jest to bardzo ważne, ponieważ poprzednia metoda nie pozwalała rozpoznawać takich dolegliwości w kobiecym organizmie.

Wiedza specjalistów jest w dzisiejszych czasach większa, co wpływa na to, iż pacjentkom można skutecznie pomóc i poprawić w krótkim czasie ich stan zdrowotny.

Pacjentki wiedzą doskonale, że zostaną doskonale zdiagnozowane i nie będzie mowy o popełnieniu jakichkolwiek błędów, które mogłyby doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Nowa metoda analizowania wyników badań cytologicznych została bardzo pozytywnie odebrana przez grono lekarzy, dlatego też jest wykorzystywana na szeroką skalę, wspomagając tym samym leczenie pacjentek.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *