wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Hot tematy » Borelioza – czy tylko zarażają nią kleszcze? Jak jej zapobiegać?

Borelioza – czy tylko zarażają nią kleszcze? Jak jej zapobiegać?

Hot tematyZdrowie
W Polsce z roku na rok przybywa osób diagnozowanych na boreliozę. Dlaczego?

W Polsce z roku na rok przybywa osób diagnozowanych na boreliozę.

Wbrew pozorom nie jest to tylko miejscowe zapalenie skóry w miejscu ukąszenia, a poważna choroba, która może prowadzić do wielu powikłań. Dlatego choćby przy podejrzeniu boreliozy należy udać się do lekarza, który skieruje na konkretne badania. Jednak co wtedy, jeśli mamy objawy jak w boreliozie, a nie ugryzł nas nigdy kleszcz? Czy jest to możliwe, aby zarazić się w inny sposób?

Ukąszenie kleszcza a bolerioza

Najczęstszą przyczyną zarażenia boreliozą jest właśnie ukąszenie kleszcza. Niestety nie ma żadnej skutecznej szczepionki przeciw boreliozie odkleszczowej, a więc trzeba się chronić profilaktycznie poprzez pryskanie środkami przeciw kleszczom przed wyjściem z domu do lasu, na łąkę czy nawet własnego ogrodu.

W wypadku spacerów po zalesionych terenach dobrze jest ubrać się szczelnie od stóp do głów. A po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało, szczególnie miejsca najcieplejsze jak zgięcie łokcia, pachwiny, pachy etc.

Jeśli zobaczymy niepokojącego insekta należy go od razu usunąć i udać się do lekarza w celu oceny sytuacji, bowiem tylko szybko wprowadzona antybiotykoterapia będzie w stanie uchronić nad przez skutkami boleriozy. Szacuje się, że do zakażenia dochodzi w ciągu kilkunastu godzin od ugryzienia, a więc tylko szybka reakcja będzie skuteczna.

 

Nimfy też są groźne

Nie tylko dorosły kleszcz przenosi boreliozę, ale też małe nimfy mogą być nośnikiem zakażenia. Niestety te stworzenia są bardzo groźne, ponieważ są wielkości ziarenka maku, a więc można je przeoczyć lub uznać za pieprzyk na ciele. Okazuje się, że młodociana postać kleszcza, czyli nimfa jeszcze częściej przenosi boreliozę niż dorosły kleszcz.

Dlatego tym bardziej warto po powrocie z lasu czy terenu zielonego dokładnie obejrzeć całe ciało, a nawet poprosić domowników o pomoc, bo sami możemy nie dostrzec takiej zmiany. Jeśli faktycznie ugryzła nas nimfa powinien pojawić się rumień. Jest to sygnał, że trzeba od razu iść do lekarza, który sprawdzi czy faktycznie to nimfa i przepisze odpowiednie leki zapobiegawcze.

Borelioza może być przenoszona

Niestety okazuje się, że borelioza może być przenoszona drogą płciową, a więc zakazić się nią można od chorego partnera seksualnego. Także kobiety w ciąży, które zachorowały wcześniej lub w trakcie ciąży mogą przenieść chorobę na dziecko. A antybiotykoterapia w stanie ciąży niestety musi być słabsza, więc nie zawsze jest efektywna.

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *