wywolanie okresu, miesiączka, antykoncepcja
Home » Beauty » Badania hormonalne – jakie są normy hormonów?

Badania hormonalne – jakie są normy hormonów?

BeautyHot tematy
Kiedy zbliża się czas miesiączki większość kobiet odczuwa przynajmniej jeden z wymienionych symptomów tj.: spadek dobrego samopoczucia, dyskomfort psychiczny, ból a nawet przyrost masy ciała czy trądzik.

Kiedy zbliża się czas miesiączki większość kobiet odczuwa przynajmniej jeden z wymienionych symptomów tj.: spadek dobrego samopoczucia, dyskomfort psychiczny, ból a nawet przyrost masy ciała czy trądzik.

Jednak, mało która wie,  że tego rodzaju objawy nie są medycznie akceptowane jako powszechnie funkcjonujące. Aby poczuć się w trakcie okresu, a przede wszystkim podczas całego cyklu lepiej, warto zgłosić się na badania hormonalne.

Jak zrobić badania hormonalne?

Pierwszym krokiem do zanalizowania stanu zdrowia pod względem hormonalnym jest wizyta u lekarza ginekologa. Lekarz ten przeprowadzi rzetelny wywiad, zbada ciało i zdecyduje czy istnieją przesłanki do zrobienia badań hormonalnych. Większość ginekologów nie bagatelizuje sugestii pacjentów, więc wysyła ich na diagnostykę. Podstawowy pakiet badań hormonów płciowych u kobiet pozwala określić czy stężenie hormonów poszczególnych okresach cyklu miesiączkowego są prawidłowe. Na pierwszym etapie leczenia, warto wyeliminować prowizoryczne schorzenia, by móc pogłębić diagnostykę w innym kierunku. Zazwyczaj, kobiety, które źle przechodzą miesiączkę, mają niewłaściwy poziom FSH – folikulotropiny bądź LH – lutropiny. Cena jednego badania to około 20 do 30 złotych. Kosztowniejsze może okazać się dalsze leczenie, które będzie wymagane, gdy wyniki nie pokryją się z normą.

Ile kosztują badania hormonalne i jakie są normy badań hormonalnych?

Jakie są normy hormonów? 

Jeśli chodzi o pierwszy z hormonów, którym jest FSH, mierzy się go podczas dwóch etapów rozwoju kobiety, a więc w okresie produkcyjnym i poprodukcyjnym. Podczas pierwszego etapu badany jest poziom hormonów w trzech fazach:

  • faza folikularna: 2,8-11,3 mlU/ml
  • owulacja 5,8-21,0 mlU/ml
  • faza lutealna: 1,2-9,0 mlU/ml,

natomiast w czasie menopauzy, tylko jeden raz i norma wynosi 21,7-153 mlU/ml.

Złe wyniki, a więc obniżenie stężenia może być przesłanką do zwiększenia ilości badań w kierunku niedoczynności przysadki lub podwzgórza. Zbyt wysoki poziom może świadczyć o pierwotnej niewydolności jajników lub zahamowaniu stymulacji owulacji.

Jeśli chodzi o normy drugiego hormonu to przedstawiają się one następująco:

  • faza folikularna: 1,1-11,6 mlU/ml
  • owulacja: 17-77 mlU/ml
  • faza lutealna: 0-14,7 mlU/ml
  • menopauza: 11,3-39,8 mlU/ml

Każdorazowe obniżenie stężenia hormonu może sugerować o  niedoczynność przysadki mózgowej, podwzgórza. Z kolei wzrost hormonu o niewydolności jajników.

Związku z tym, że badanie hormonalne nie należy do najdroższych, warto je wykonać, choćby dla wykluczenia poważnych chorób związanych z naszym życiem.

 

 
Similar posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *