Rośliny na upały – które rośliny warto mieć w domu podczas upałów?

W upalne letnie dni często szukamy rozmaitych sposobów na ochłodzenie się – pojemy zimne napoje, spędzamy czas w basenie ogrodowym czy też nabywamy wentylatory dające przyjemny, chłodny powiew. Niewiele osób wie jednak, że doskonałym rozwiązaniem na upały mogą być rośliny doniczkowe. Poniżej przedstawiamy okazy, które mają właściwości nawilżające i zapewniają świeże powietrze, dzięki czemu pomogą nam znosić wysokie letnie temperatury.

Kaktusy

Tego rodzaju rośliny są przystosowane do upałów i świetnie radzą w pustynnym, suchym klimacie. Z powodzeniem możemy więc umieścić je w naszym domu. Kaktusy nawilżają powietrze, a także obniżają temperaturą pomieszczenia, w którym przebywają. Niewątpliwą zaletą tych roślin jest niewymagająca pielęgnacja – wystarczy co jakiś czas podlewać je niewielką ilością wody. Obecnie w sklepach możemy odnaleźć różnego rodzaju okazy, w wielu kształtach i rozmiarach. Dzięki temu kaktusy nie tylko pomogą nam znieść upały, ale również ozdobią nasze wnętrze i urozmaicą aranżację.

Bluszcz

Bluszcz jest rośliną pnącą, która świetnie sprawdzi się na balkonie czy żywopłocie. Po pewnym czasie może pokryć okolice okna, drzwi wejściowych, a nawet całą ścianę, stwarzając doskonałą osłonę termiczną. Liście bluszczu nie przepuszczają promieni słonecznych i chronią ściany przed nagrzaniem, dzięki czemu temperatura w naszym domu nie ulegnie podwyższeniu wskutek upałów. Roślina ta ma także właściwości oczyszczające – usuwa z powietrza szkodliwe związki, takie jak dwutlenek węgla i benzen.

Aloes

Aloes jest rośliną, która nie tylko ułatwia znoszenie upałów, ale także świetnie się prezentuje. Posiada grube, mięsiste liście gromadzące duże ilości wody. Dzięki temu nie wymaga częstego podlewania  i jest stosunkowo mało wymagający, a przy tym skutecznie nawilża temperaturę i oczyszcza powietrze z toksyn. Aloes ma również inną szczególną właściwość – cechuje się tak zwaną odwróconą fotosyntezą, czyli wydziela tlen i pochłania dwutlenek węgla podczas nocy. Stanowi więc doskonałe rozwiązanie do sypialni, zapewniając zdrowy sen.

Wężownica

Wężownica, czyli sansewieria, to okaz podobny do aloesu pod wpływem właściwości i korzystnego wpływu na człowieka. Ze względu na pochłanianie dwutlenku węgla i wytwarzanie tlenu w nocy, warto postawić ją w pokoju sypialnym. Roślina ta pomaga przetrwać upały, ze względu na skuteczne nawilżanie oraz oczyszczanie powietrza ze szkodliwych związków. Wężownica jest także świetną opcją dla osób zabieganych i zapominalskich – nie wymaga szczególnej pielęgnacji, a podlewanie jest konieczne jedynie w przypadku zaschnięcia wierzchniej warstwy gleby w doniczce.

Dracena

Dracena sprawia, że nawet najgorsze upały stają się możliwe do zniesienia. Efektywnie oczyszcza powietrze i usuwa z niego toksyny, takie jak dwutlenek węgla, benzen czy szkodliwe aldehydy. Dzięki temu nadaje pomieszczeniu świeżość i sprawia, że lżej się oddycha. Dracena jest mało wymagającą rośliną, dlatego możemy umieścić ją w dowolnym miejscu – zarówno bardzo nasłonecznionym, jak i zacienionym.