Mocne kości to nie tylko wapń – co warto suplementować?

suply

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma bardzo duży związek ze zdrowymi i mocnymi kośćmi. Z tego też względu warto o nie zadbać i regularnie suplementować wapń. Ten pierwiastek jest jednym z najważniejszych składników budulcowych kości, chociaż jeśli wapń ma bez problemów do nich dotrzeć i zapewnić im optymalną masę musi być wsparty przez różne witaminy. Chodzi przede wszystkim o stosowanie witaminy D3 oraz K2 MK7.

Witamina D3 – jak wpływa na kości?

Witamina D3 pełni nieocenioną rolę w swobodnym i sprawnym przyswajaniu wapnia oraz fosforu. Z racji tego opłaca się po nią regularnie sięgać i tym samym zadbać o swój organizm na najwyższym możliwym poziomie. Ponadto można mieć pewność, że witamina D3:

  • wspomoże funkcjonowanie układu odpornościowego,
  • zagwarantuje prawidłową pracę układu krążenia.

Jak widać działa na wielu płaszczyznach. Jeśli będzie prawidłowo suplementowana, może dodatkowo uchronić pacjentów przed wieloma chorobami przewlekłymi. Witamina D3 jest również w stanie zmniejszyć początkowe objawy przeziębienia i grypy. To nośnik, dzięki któremu wapń z łatwością przedostaje się przez ścianę jelita cienkiego do krwioobiegu. Zbyt mała dawka witaminy D3 doprowadzi do tego, że wapń nie będzie mógł prawidłowo się wchłonąć. 

Witamina K2 MK7 – co warto wiedzieć na jej temat?

Drugą propozycją dla osób, które chcą się udanie zatroszczyć o własne kości jest oczywiście witamina K2 MK7. Ta witamina odpowiada za utrzymanie idealnej gęstości mineralnej kości (poprzez białko wiążące wapń), a do tego umożliwia szybszą regenerację kości po przebytych urazach czy też kontuzjach. Jak widać przyda się wszystkim tym osobom, które nie wyobrażają sobie swojego życia bez aktywności fizycznej. Jest chętnie wykorzystywana m.in. przez sportowców amatorów, jak i doświadczonych profesjonalistów.

Niezaprzeczalną zaletą witaminy K2 MK7 jest to, iż zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, a dodatkowo wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. To doskonała ochrona błon komórkowych przed wolnymi rodnikami. Właściwa suplementacja witaminy K2 MK7 skutkuje obniżeniem ryzyka chorób układu krążenia oraz prawidłowym funkcjonowaniem całego układu kostnego. Nic dziwnego, że tak wielu pacjentów przykłada do tego sporą wagę, choć najlepiej skonsultować to ze specjalistami z branży medycznej. Witamina K2 MK7 ma również wpływ na krzepnięcie krwi i przyspiesza gojenie się ran. 

Dieta na zdrowe i mocne kości – co powinno się w niej znaleźć?

Chcąc sobie zagwarantować zdrowe i mocne kości nie można oczywiście zapominać o odpowiedniej diecie. Najlepiej, gdy zostanie ułożona przez wykwalifikowanego dietetyka. W takiej diecie nie może zabraknąć:

  • jaj, kaszy, owoców morza,
  • zielonolistnych warzyw, owoców, orzechów,
  • tłustych ryb morskich,
  • chudego mięsa i produktów zbożowych,
  • pomidorów, moreli, bananów, ziemniaków,
  • ryb i nasion roślin strączkowych.

Jest w czym wybierać. Strzałem w dziesiątkę okaże się też regularna suplementacja cynku, potasu oraz magnezu. Takie działania z pewnością przyniosą zainteresowanym osobom pożądane efekty.