Gorąco? Oto 8 sposobów, jak nie
odwodnić się latem

water

Woda stanowi 60-70% ludzkiego organizmu, dlatego spożywanie odpowiedniej ilości płynów pełni kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Dbałość o odpowiednie nawodnienie powinna towarzyszyć nam nie tylko latem, gdy doskwierają wysokie temperatury lub korzystamy z uroków pięknej pogody wygrzewając się na plaży lub podczas górskich wędrówek.

Jak niebezpieczne jest odwodnienie?

Woda to środowisko reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Bez jej odpowiedniej ilości, komórki przestają prawidłowo funkcjonować. Woda jest również bardzo istotna w procesie termoregulacji. Jest to konieczne zwłaszcza latem, gdy temperatura powietrza i nasłonecznienie bardzo wzrasta. Odwodniony organizm jest osłabiony, gorzej radzimy sobie wtedy z czekającymi na nas każdego dnia wyzwaniami. Objawy odwodnienia to m.in uczucie pragnienia, ból głowy, drażliwość, senność czy zmniejszone wydalanie moczu. 

Jak uniknąć odwodnienia? Poznaj 8 sposobów

1. Spożywaj jak największe ilości płynów. Aby się nie odwodnić, nie trzeba pić tylko wody. Każdy płyn pomoże uchronić się przed odwonieniem. Pamiętaj, że do płynów należą także zupy. Jeśli trudno jest ci wypić zalecaną dzienną ilość wody, spróbuj urozmaicić swoje napoje. Do wody można dodać pokrojoną w plasterki cytrynę, limonkę, pasterki ogórka, kawałki arbuza lub innych owoców. Dobrym rozwiązaniem będzie również dodanie swojego ulubionego soku lub syropu.

2. Do swojego menu koniecznie dodaj świeże owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w wodę. Są to np. ogórki, melony, pomidory czy truskawki.

3. Ogranicz ilość wypijanej kawy. Nie na zawsze, ale może chociaż na czas największych upałów. Kawa odwadnia, więc na pewno nie pomoże w walce o odpowiednie nawodnienie organizmu.

4. Unikaj alkoholu. Ulubione latem zimne piwo gasi pragnienie tylko pozornie – ma działanie moczopędne i przybliża nas do odwodnienia organizmu.

5. Zawsze miej przy sobie butelkę wody lub napoju i pij często, ale małymi łykami. Gdy zawsze będziesz mieć butelkę przy sobie i pod ręką, częściej będziesz po nią sięgać.

6. Gdy słońce jest w zenicie i panuje upał, przełóż dłuższe spacery, treningi i spotkania na porę, gdy upał zelżeje lub umów się w zacienionym lub klimatyzowanym miejscu. Unikaj przebywania na słońcu między godziną 11:00 a 15:00.

7. Chroń skórę! Pamiętaj o używaniu kremu z filtrem, a na głowie koniecznie noś czapkę lub kapelusz. Zapobiegaj przegrzaniu się, ponieważ sprzyja ono utracie wody z organizmu. Skóra to największy organ organizmu, do prawidłowego funkcjonowania niezbędne jest odpowiednie jej nawilżenie…zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz.

8. Zjedz lekki posiłek. Postaw na warzywne potrawy, które będą lekkostrawne. W trakcie upałów żywność szybciej się psuje, dlatego zwróć również uwagę na to, aby produkty były świeże. Najwięcej zatruć pokarmowych przydarza nam się właśnie latem. Nieprzyjemne objawy takie jak biegunka czy wymioty, oddalą nas od celu jakim jest uniknięcia odwodnienia naszego organizmu.